• naim karataş

Emekliye üç zam! 2020 yılı Ocak ayı emekli maaşı ne kadar olacak?.

Milyonlarca emeklinin maaşı 2020 yılı Ocak ayında değişecek. Ocak'ta emeklilerin hem maaşları hem de ek ödemeleri artacak. Peki, 2020 yılı Ocak ayı emekli maaşı ne kadar olacak? Ek ödemelerle birlikte emekli maaşları ne kadar olacak? İşte emekli maaşlarıy

  • 933
  • 01 Aralık 2019 20:08
  • A
  • A

Emekliye üç zam! 2020 yılı Ocak ayı emekli maaşı ne kadar olacak?. ile ilgili görsel sonucu

Yaklaşık 12.3 milyon emeklinin maaşı Ocak'ta değişecek. Tüm emeklilerin hem maaşları hem de ek ödemeleri artacak..Ocak'ta SSK ve Bağ-Kur'lular bu yılın ikinci 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam alırken, memur emeklilerine yüzde 4 artış ve Temmuz-Aralık'ta TÜFE yüzde 5'i aşarsa fark verilecek..

Merkez Bankası'nın son beklenti anketindeki TÜFE tahminine göre, SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 6.82, memur emeklilerine ise yüzde 1.82 enflasyon farkıyla yüzde 5.82 zam söz konusu olabilecek..Ayrıca yüzde 4'ü-5'i oranındaki ek ödemenin tutarı da yeni aylıklar üzerinden hesaplanacağı için yükselecek..Emekli doktorlara ise üçüncü bir zam daha olacak..

 

VEFAT EDENİN YAKININA ÖDENİYOR

Bu ödemeden, aylıklarıyla birlikte makam tazminatı ödenmesine hak kazanamamış olanlar yararlanabiliyor.

.Emekli doktorlar, sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmaya başlarlarsa ilave ödemeleri kesiliyor..

Eğer doktor vefat etmişse, ilave ödeme, hak sahibi yakınlarına veriliyor..Bu kişiler aylık bağlama oranları doğrultusunda ek ödemeden yararlanabiliyor..

 

 

  • Liman balık