• naim karataş

Kar yağışının etkili olacağı iller

Meteoroloji, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun yüksek kesimleri için 'yoğun kar' uyarısında bulundu. Buna göre Erzincan, Erzurum, Ardahan, Kars ve Ağrı'nın bin 750 metre üzeri rakımlı yerlerinde yoğun kar yağışı beklenirken, Doğu Karadeniz'in iç kesimler

  • 765
  • 29 Kasım 2019 21:43
  • A
  • A

Hafta Sonu Doğu Karadeniz'in İç Kesimleri ile Doğu Anadolu'daki Yoğun Kar Yağışlarına Dikkat! ile ilgili görsel sonucu

Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun yüksek kesimlerinde hafta sonu yoğun kar yağışı bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Doğu Karadeniz'in iç kesimleriyle Doğu Anadolu'nun kuzeyinde (Erzincan, Erzurum, Ardahan, Kars ve Ağrı) bin 750 metre üzeri rakımlı yerlerde yer yer yoğun kar yağışı öngörülüyor.

PAZAR ÖĞLE SAATLERİNE DİKKAT

Bu bölgelerde pazar günü öğle saatlerinden itibaren de bin metre üzeri rakımlı yerlerde yer yer yoğun kar yağışı tahmin ediliyor.

Hafta sonu yurdumuzun doğusunda görülecek yağışların Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde (Erzincan, Erzurum, Tunceli, Ardahan, Kars ve Ağrı) Cumartesi günü 1750 m. üzeri rakımlı yerlerde, pazar günü ise öğle saatlerinden itibaren 1000 m. üzeri rakımlı yerlerde yer yer yoğun kar (20 cm. ve üzeri) şeklinde olacağı tahmin edildiğinden meydana gelmesi muhtemel buzlanma, görüş mesafesinde azalma ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Başlama-Bitiş Zamanı

30.11.2019 00:00-02.12.2019 12:00

Hadisenin Şiddeti

Yoğun Kar

Oluşması Muhtemel Riskler

Buzlanma - Ulaşımda Aksamalar

Alınabilir Tedbirler

 

Uyarı Yapan Merkez

Tarım ve Orman Bakanlığı Acil Durum Yönetim Merkezi

 

Kar Yoğunluğu Sınıflandırması

 

Hafif Kar

1–3 cm

Orta Kuvvette Kar

3–10 cm

Kuvvetli Kar

10–20 cm

Yoğun Kar

20 cm ve üzeri

  • Liman balık
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.