• naim karataş

“MÜŞTERİ DEĞİL ÖĞRENCİYİZ!”

Atatürk Üniversitesinde 2 lira olan yemek fiyatlarının 21 Ekim tarihinde 3 liraya çıkarılmasına öğrenciler tepki gösterdi. Twitterda ?müşteri değil öğrenciyiz? hashtagleriyle yapılan zammın geri çekilmesi için kampanya başlatıldı.

  • 130
  • 02 Aralık 2019 21:01
  • A
  • A

Atatürk Üniversitesi öğrencileri, ekim ayında yapılan yemek zammının düşürülmesi ve merkezi yemek hanenin tekrardan akşam yemeği verilmesi için, sosyal medya üzerinden tepkilerini dile getirerek gündem oluşturdular. Öğrenciler yemek ücretlerinin fiyatlarında yapılan artışın yüksek olduğuna dikkat çekerek, sosyal medyada üniversite yönetimine eleştirilerini dile getirdiler.   
Sosyal medyada hashtaglarla tepkilerini dile getiren öğrenciler; halkın da destek vermesi gerektiğini söylediler. Öğrencilerin tepkileri şöyle: ”21 Ekim 2019 tarihinde üniversitemizin yemekhane ve kantin fiyatlarına zamlar getirildi. 2 TL olan yemek fiyatları 3 TL oldu. Kantin fiyatları ise yine bu dönem başlangıcından itibaren benzer miktarda zamları arttı. Bununla beraber KYK yurtlarına da zam geldi. Ardı ardına gelen bu zamları biz öğrenciler kaldıramıyoruz. Yemekhane ve kantin fiyatlarına gelen zamların geri çekilmesini talep ediyoruz.”
Akşam Yemeği Uygulaması Geri Gelsin
Atatürk üniversitesi öğrencileri yemeklere gelen zamlar dışında gece öğrencilerinin yararlandığı akşam yemeğinin kaldırılmaması gerektiğini de dile getirdi. Atatürk Üniversitesi öğrencilerinden M.A ise yemeğe yapılan yüzde 50 zammın bir öğrenci için çok yüksek bir miktar olduğuna dikkat çekerek, şu şekilde konuştu:  “2 liradan 3 TL ye çıkan yemek ücreti kabul edilebilir bir durum değil. Bazı öğrenciler dışarıda yemek yerseniz bu kadar ücret ödersiniz yok lokantada yerseniz şu kadar hesap ödersiniz diye yemek zammını savunmasınlar. Okulda çok zor durumda olan öğrenciler var. Bizim için bir kuruş bile çok önemli diyerek. bu konu hakkında mağdur bir öğrenci olarak sosyal medyada ve protesto eylemlerini destekliyorum. Ayrıca üniversitede yemekler ticaret amaçlı değil hizmet amaçlı verilmesi gerekiyor. Ticaret amaçlı satılıyorsa lokantadan ne farkları kalır.”

 

  • Liman balık