Nüfustaki azalma Erzurumda sağlığı nasıl etkiliyor

İL SAĞLIK MÜDÜRÜ Dr. GÜRSEL BEDİR GAZETEMİZE AÇIKLAMALAR DA BULUNDU

  • 1425
  • 04 Ekim 2019 21:34
  • A
  • A

Çiçeği burnun da ilk sağlık Müdürü Gürsel Bedir ile Erzurum'da sağlık hakkında merak edilen konular üzerine konuştuk. Çiçeği burnunda dedik ama vekaleten yürüttüğü göreve asaleten atandığı için dedik yoksa Müdürümüzün maşallah alt yapısı ve tecrübesi sağlam.

Dr. Gürsel BEDİR kimdir?

1973 Erzurum Olur Doğumluyum. Orta Okulu Erzurum da okudum. Liseyi dışarda okudum. Üniversiteyi yine Erzurum  Atatürk Üniversitesi’nde okudum, 1999 yılında da mezun oldum.

112 acil de çalıştım, bu günlere gelmesinde fiziki ve mekanik şartlar, hazırlıklar durumlarında bulundum. Allaha Şükür bu duruma geldi. Burada yaklaşık 10 yıl Başhekimlik yaptım.

2017 yılında da Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı olarak göreve başladım. Tabi Mahmut Bey in ayrılmasında sonra da vekâleten yürüttüğüm Erzurum İL Sağlık Müdürü görevime Asaleten başladım.

Sağlık her insanı bizzat yakından ilgilendiren bir konudur. Sağlık alanında halkı bilinçlendirmek için planlarınız nedir?

 Evet tabi burada bize ne kadar görev düşüyorsa, basınımızla da beraber hareket edip, insanlarımızı bilgilendirme noktasında bir şeyler yapmalıyız. Yapıyoruz   elimizden geldiğince.

Çok güzel hizmetler veriyoruz. Yani Erzurum bir sağlık kenti. Tabi Sayın Bakanımız Recep Akdağ da tabi çok büyük katkılarıyla. Fiziki mekanlarımız çok iyi. Türkiye Ortalamasının üzerinde .Fiziki mekanlarımızın donamımı olsun yapısı olsun çok çok iyi. Sağlık personel kadromuz olsun Allaha şükür çok iyi bir durumda. Her Branşta doktorumuz var, ee bunu tabi hizmete dönüştürmemiz gerekiyor.

Bu noktada hekimlerimiz ellerinden geleni yapıyorlar. Bizimde bunu iyi bir şekilde anlatmamız gerekiyor doğru bir iletişimle, doğru bir stratejiyle halkımıza anlatmamız gerekiyor. İnşallah bunu başaracağız. Bizim tabi iletişim noktasında belki eksiklerimiz olmuştur olabilir ,

Bunları düzeltip hasta-hekim ilişkisi, hasta-personel ilişkisi tabi bu noktalara odaklanarak eksiklerimiz varsa bunları iyi bir hale getirmemiz gerekir. Bu konuya daha çok ağırlık vereceğiz. Yani daha çok iletişim kısmına eğileceğiz.

Sağlık Ocaklarının ilçelerde ki verimliliği yeterli mi? Personel sıkıntıları var mı varsa giderildi mi?

 Tabi Türkiye geneli olarak bakarsak personel açısından iyi durumdayız. Bu demek olmuyor ki eksik değiliz, tabi ki eksiklerimiz var. Bir takım özellik gerektiren branşlarda eksiklerimiz vardı. Çok Şükür bu yeni atamayla bu da iyi bir hale geldi. Hatta bu yeni dönemde ilimize 260 tane Doktor gelecek. Başladılar da yavaş yavaş yaklaşık 100 150 tanesi görevinin başındalar. Bunlar tabi bize güç katacak. Uzmanlık, Uzman Hekim tarafında da 40 a yakın başlayış oldu. Şimdi İlçelerimizde de geçmişe göre ilerleme var. Aile hekimliklerimiz her yerde var, her yerde hizmet veriyorlar. Ve tabi biliyorsunuz Aile hekimi sistemi farklı bir sistem , hasta veya hasta yakınıyla özele inecek kadar ayrıntılı bir sistem. Çok şükür arkadaşlar iyi yürütüyorlar .bu güne kadar tabi bir takım mültefit  şeyler olmuştur ama sıkıntılarımız olmadı. Türkiye ye oranla hakikaten iyi durumdayız. Bundan sonra da daha iyisi de olsun diye  ,şehir hasta hanemiz açılacak.

Şehir hastanelerimizden bahsetmişken sık sık sorular geliyor ne zaman açılacak diye? Kesin tarihi beli mi? Personel istihdamı karşılanacak mı ? Alımlar olacak  mı olacaksa vatandaşlar nerelerden başvurmalılar?

 Hali hazırda şehir hastanemize almış olduğumuz tek bir personel bile bulunmamaktadır. Sosyal medyayı takip ediyorum orada alımlar başlamış filan gibi haberler var.

Tabi bizim hastanemiz açılmamış olduğu için maliyeden  kadro verilmesi lazım. Bu kadroyu talep ettik. Özellikle sağlık personelini bakanlığımız gönderiyor. Doktoru hemşiresi Kpss ile gönderiliyor. Bu  kişileri bakanlığımız bir standart dahilinde bakanlığımız atıyor. İnşallah hiçbir eksiğimiz kalmayacak o konuda.

Diğer personeller olsun temizlikçi hasta bakıcı onların atamaları? 

  Diğer personellerimiz , hasta bakıcılar, temizlik görevlileri, elektrikten sorumlu teknisyenlerimizin alımları İŞKUR üzerinden olacak. İŞKUR da ilana çıkacak belirli bir süre dahilinde oradan insanlar girmek istediği yerlere başvuruyorlar. Çok fazla kişi başvuracağından dolayı alınacak kişinin katı kadar başvuran tespit edilip genelde kura ile alınıyor ama bazen mülakat ve sınavla da atama yapılıyor. Onun şekli şuan net değil ama alacağız. Bu alacağımız rakam az bir rakam da değil. 500, 600 kişinin altında bir rakam olmayacak gibi.

Bu rakam geri personel için mi?

Evet tabii. Bu tabi işleri ilk etapta yürütebilmek adına personel alacağız. Belki daha sonra fazla personel alımı olabilir. İhtiyaç kalır eksik kalır daha da fazla olabilir.

Personel konusunda alınacak hemşireler çevre ilçelerden mi olacak yoksa yeni kadrolar  mı açılacak?

  Hayır. Diğer hastaneler kapatılacağı için, Mareşal Hastanesi, Nene Hatun Göğüs Hastaları , Bölge Eğitim’den olsun oralardan gelecek personel var. Eksik kalan kısımları biz biliyoruz ne kadar ihtiyaç olduğunu bunlara göre de eksik kalan kısımları bakanlık gönderiyor. Atamayla gönderecek. Ama biz sağlık personelinde çok eksik kalmayabiliriz. Diğer idari personel kısmında eksiğimiz olabilir ki olacak. Ona da henüz onaylanmış bir kadro yok. Alım yapmamız için bir bildiri yok. Ama bu mutlaka olacaktır.

Şehir Hastanesinin açılış tarihi belli mi ve Cumhurbaşkanımız katılacak mı?

  Cumhurbaşkanımız Her zaman söylediği şey ‘’Şehir Hastaneleri benim hayalimde ki proje’’ hemen hemen hepsinin açılışını kendileri yapıyorlar. Kuvvetle muhtemel açılışa katılacaktır programı dâhilinde. Şimdi biz şehir hastaneleri için geçici kabul sürecine başladık. Yaklaşık 15 gün oldu. Firmanın bize söylemiş olduğu ve bizim tahminlerimize göre 30 Kasım da binayı bize teslim etmiş olacaklar.

 Belirlenen tarih 30 Kasım mı yoksa daha ileri bir tarih mi?

Dr. Gürsel Bedir=En son tarih 15 Aralık ama firma 30 Kasım da binayı teslim edelim diyor. Edemezlerse 15 Aralık.

- Yani 2020 yılını görmeyecek?

Evet binanın teslimi 2020’ yi  görmeyecek çünkü bitti zaten. Şimdi B bloğumunuz bitti. C VE E bloklarımız bitti. Sadece A blokta ince işçilikte tamamlamaları gereken yerler var, onları da 1 ay a çok rahat tamamlarlar. Biraz da esnek zaman koyup 30 Kasıma Teslim edecekler.

Yanlış hatırlamıyorsam acil servis hizmeti verecek doğru mu?

Evet. Şehir Hastanesinin kalbi orası olacak. Aciller, yoğun bakımlar ve ameliyathaneler orada olacak. dolayısıyla orası olmadan açmamız mümkün değil. Diğer taraflar bitti şuan. 

İlimizin kanayan yarası haline gelen nüfustaki azalma sağlık sektörünü nasıl etkiler?

  Yani şehrin ivmesi ne tarafa doğru gidiyorsa sağlıkta o tarafa doğru ilerlemek istiyor ama biz o kadar iyi işler yapıyoruz ki bu güne kadar gerek fiziki mekanlar olsun gerek personellerin aldığı ücretler olsun bunların önüne geçebiliyoruz. Yani insanlar şehrimize ilk başta gelirken düşünüyorlar Erzurum nasıldır diye hastanesi nasıldır insanı nasıldır diye ama gelip görünce hakikaten kalanlar devam edenler çok oluyor. Yani biz naif insanlarız insanımız saygı gösteren iyi kalpli insanlar. Bu durum gösteriyor ki sadece sağlık için gelenler de şehrimize yerleşiyor. 

Diğer illerde görüyoruz hekim-hasta ilişkilerinde bir takım sorunlar oluyor. Çok şükür bizim Erzurum’da böyle şeyler olmadı bugüne kadar. Ne hastalarımız sorun çıkardı ne de personelimiz sorun çıkardı kısaca.

Hınıs’ a altı uzman hekim müjdesi

Erzurum Dağlık bir il olduğu için uzak ilçeleri var.  Hınıs için veya farklı ilçeler için bir sağlık planı veya projeniz var mı?

  Hınıs bizim güçlendirilmiş ilçemiz sağlık yönünden bu dönemde de 6 tane uzman hekim gelecek yani rekor Hınıs’ da bu dönemde. 6 tane değişik dallarda uzman hekimimiz göreve başlayacak. Hastanenin durumu iyi,  iyi de bir hizmet veriyor kadın doğumcumuz olsun diğer branşlar olsun.

Hınıs da en önemli sıkıntımız aşırı kar yağışı.

Kışın hastalara ulaşmak zor bu yüzden trackla helikopterle o hastaları almaya çalışıyoruz.

İŞ makinelerimiz ve kar üstü araçlarımızı o bölgelere konumlandırıyoruz . Herhangi bir hasta vakası olunca oradan hemen ulaşabiliyoruz. Geçen yıl 400 500 civarı hasta aldık.

-Geçen yıl bizde haberini yapmıştık. Hamile olan bir vatandaşımız helikopterle alınıp hızlı bir şekilde müdahale edilmişti.

Evet iyi durumdayız 2 tane snowtrack’ ımız var 5 tane kar üstü aracımız var. Bu konuda çok güçlüyüz. Bu araçları kışın sahaya sürdüğümüz zaman eskisi gibi kızaklarla filan uğraşmıyoruz.

Palandöken Devlet Hastanesi ve Göğüs hastanesi taşınacak bunların durumu nedir?

Dr. Gürsel Bedir=Şehir Hastanemiz hali hazırda açıldığı zaman çok konforlu, tıbbi malzeme donanımı çok gelişmiş düzeyde artı tabi hekim yönünde de gelişmiş bir hastane olacak. Biz onları bu tarafa taşımak zorundayız çünkü empati yapacak olursak ben kendi hastamı şehir hastanesinde yatırmak isterim o tıbbi donanımda daha uzman hekimlerin gözetimin de. Biz kendi hastamızı burada yatırıp en iyi şekilde tedavi edelim derken vatandaşa sen git palandöken de yat diyemeyiz.

Son olarak boş bırakılan hastane binalarının durumu ne olacak?

Palandöken hastanesi 1969 yılında yapılan bir hastane. Tam 50 yaşında Yeniden onarmak mümkün değil o yüzden hastaneyi taşıyoruz.

Tabi bu binalar ve bulundukları yer devletin yerleri. Bizim tabi onlarla yapmak istediğimiz, bakanlığa bildirdiğimiz Ağız ve Diş Hastanesi küçük bir alanda çokta faal bir yerde.

Planlamaya dahil yerler bakarsınız bir devlet kurumunun çok ihtiyacı olur kimisini onlara verebiliriz kimisini de biz bazı yerlerde kullanabiliriz. Mesela Ağız ve Diş Hastanesi daha rahat şartlarda hizmet sunmak için bir genişleme yapabiliriz. Çok iyi hizmet veriyorlar ama fiziksel olarak yetersiz  kalıyorlar .

 Önceliğimiz Ağız ve Diş Hastanesi.

Ama bu tür konular daha sonra ki işlemler. Önceliğimiz Ağız ve Diş Hastanesi.

Şehrimizde şuan Şehir Hastanesi açılıyor, Onkoloji Hastanesi var. Diğer sağlık tesislerimiz gayet iyi işliyor. Ağız Ve Diş hastanesi de iyi işliyor ama fiziki mekanı daraldı, koridorlarda sıkışma var poliklinik sayısı çoğaldı bu yüzden orayı halletmemiz lazım. Bakanlığımızda biliyor planlamamızda var. Yerini taşınanlarda birine hangisi daha uygun olursa diğer etkenleri de göz önüne alarak taşımayı düşünüyoruz.

Haber/Ozan Canlı/Fotoğraf/Doğukan Artık Aslan/Röportaj/Uğur Akyol Hakan Dikmen

  • MD Fotoğrafçılık
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.