Yerel esnafımıza sahip çıkalım

  • 437
  • 21 Mart 2020 19:08
  • A
  • A

 

İlimizin ekonomisinde önemli bir yeri olan yerel esnaflar, devlete yük olmadan, kendi emeğini küçük sermayesi ile birleştirerek işini kurup ailesini geçindirmekte, büyük çoğunluğu yanında işçi çalıştırarak istihdam yaratmaktadır. Bir ilde esnaf ve sanatkarın işi ne kadar iyi olursa, işsizlik sorununa, üretime, piyasaların işlenmesine, kısacası ekonomiye katkısı o derece büyük olmaktadır.

Dev zincir marketleri  neredeyse Erzurum ’un her mahallesine girmeleri nedeniyle yerel esnaf ve sanatkarlar iflas etme noktasına gelmişler.Alışveriş kolaylıkları nedeniyle vatandaşlarımız genelde evlerinin ihtiyaçlarını bu zincir marketlerden yapmayı tercih ediyor.

Ancak Erzurum halkı olarak bu zor  günlerimizde mahalle bakkalımızın ve diğer yerli esnafımızdan veresiye defterine ihtiyaç duyabiliyoruz. Büyük marketler veresiye sistemi ile çalışmadığı için bu anlarımızda imdadımıza tanıdığımız esnaflar yetişiyor.

Örneğin büyük bir alışveriş merkezinde alışverişlerinizde paranız eksik olsa elinizdekileri sizden geri alırlar. Aynı durum yerel esnafa gittiğiniz zaman başınıza böyle durum geldiğinde yerel esnaftan duyacağınız söz Canın sağ olsun, olduğu zaman verirsin olur. Üstelik alışveriş merkezlerinden yapılan alışverişlerin Erzurum ekonomisine de bir katkısı yok. Akşam olduğu zaman toplanan paralar online olarak merkezlere aktarılıyor ve anında Erzurum dışına çıkıyor. Yerli esnafın parası ise Erzurum 'da kalır ve Erzurum ekonomisine katkı sağlar.

Bunlar yetmiyor, hastamız ya da cenazemiz olduğunda hastanelere yada kabristana ilk koşan yine bu esnaflarımız oluyor. Bu yüzden de yerel esnafımızın ayakta kalması lazım. Bunun içinde kara gün dostu olan esnaflarımıza vatandaşlarımızın sahip çıkması ve onların ayakta kalmasına katkı vermesi gerekiyor.

Erzurum  halkı olarak Esadaş Turizm Genel müdürü aynı zamanda tam bir Erzurum sevdalısı olan Selami Tan'ın çağrısına destek verelim. Erzurum ’da Alışverişimizi yerel esnaftan yaparak yerel esnafımıza sahip çıkalım. 

İlimizdeki bakkal, büfe veya küçük esnaflarımız, küçük işletmeler ayakta duramıyor, günden güne yok oluyor. Büyük işletmelerin yüksek rekabet gücü karşısında direnme güçleri gün geçtikçe azalıyor. Yerel esnafın ürettiğinde ve sattığında hile yok, evlerine alın terleriyle  helal lokma götürmekten başka dertleri yoktur. Kapanan her esnaf aslında kaybedilen bir dosttur.

Erzurum halkı olarak birbirimize destek vererek esnaflarımızın yanında yer alalım. Her sabah akşam selamlaştığımız paramız olmadığında borç istediğimiz veresiye yazdırdığımız cenazemizde düğünümüzde acı günümüzde tatlı günümüzde birlikte olup, omuz omuza verdiğimiz gerektiğinde gözyaşı döktüğümüz yerel esnafımızın yokluğunu yaşamamak için esnafımıza sahip çıkalım memleketimizin  kazancını dışarıya kaçırmayalım il ekonomimize katkıda bulunalım.

Erzurum'lu bir vatandaş olarak çağrıda bulunmak istiyorum. Yerel esnaflarımız il ve ülke ekonomimizin de en büyük lokomotifi durumundadırlar. Açılan marketler ürün çeşitliliği bakımından cazip olsalar dahi mahalle bakkallarından farkları bulunmamaktadır. Dolayısıyla Erzurum halkımızı yerel esnaftan alışveriş yapmaya davet ediyorum.

Ben diyorum ki; Kapanan her esnaf aslında kaybedilen bir dosttur. Erzurum halkı olarak  birbirimize destek vererek yerel esnaflarımızın yanında yer alalım. Yerel esnafımıza sahip çıkalım.

Erzurum halkı olarak Alışverişimizi  yerel esnaftan yaparak  vatandaşlarımızı yerel esnafa sahip çıkmaya davet edelim ve bu konuyu Erzurum kamuoyunun gündeminde el birliği ile tutalım. Şu kriz günlerinde ulusal firmalar birer birer kapılarını kapatırken yerel esnafımız canı pahasına bize hizmet ediyorlar. 

 

  • Liman balık
Etiketler : Hakan Dikmen